Stromy a další zeleň ve městě, není nákladnost jenom mýtus?

Za všech stran slýcháme, jak je náročné se o stromy a městskou zeleň starat a řada měst zelené plochy co nejvíce zjednodušuje, nebo dokonce ruší. Naštěstí jsou i taková města, kde si umí krásy zeleně vážit a pilně se o ni starají. Mě napadají například Židlochovice nebo Znojmo. Rozhodla jsem se tomu podívat trochu více na kloub.

Toto téma mě zaujalo už v létě, ovšem pořád jsem sepsání článku odkládala z nejrůznějších důvodů. S malými dětmi je člověk občas skutečně rád, že je rád. Ale tak už k tématu.

Je možné dohledat studie z relevantních zdrojů, které říkají, že zeleň ve městě a stromy obzvlášť jsou pro město ekonomickým PŘÍNOSEM! Ano opakuji přínosem, ne zátěží!

Proč jsou stromy ekonomickým přínosem

Odpověď mi přijde tak prostá. Ale nehledejme v tom nic jiného než psychologii. V zeleni se lépe cítíme, raději v její blízkosti žijeme. A proto na ulicích, kde jsou stromy, trávíme více času. Když zde trávíme více času, tak tu taky utratíme více peněz v přilehlých obchodech, kavárnách a restauracích. Jednoduché že? A to není všechno. Ceny nemovitostí na ulicích s živoucí zelení jsou vyšší, protože byty a domy jsou v takové lokalitě žádanější. Vybavujete si scénu z některého amerického filmu nebo seriálu, kde po ránu hrdinové chodí běhat? Jak vypadá prostředí, kde běhají. Obvykle jsou to ulice, kde chodník odděluje od vozovky zelený pás, to přímo k pohybu láká. Rozhodně nám to nepřipomene centrum Brna 🙁

surikata v zoo - přirozené prostředí
Zvířatům v zoo se snažíme jejich životní prostředí co nejvíce přizpůsobit. Tak proč sami sobě vše zalíváme betonem?

A teď nějaká fakta

Na základě statistické analýzy vědci dospěli k závěru, že v „zelenějších“ ulicích jsou zákazníci ochotni trávit až o 50 % více času a dokonce platit vyšší ceny zboží a služeb v rozmězí 13 – 20 %.

V této studii se dočteme, že v ulicích, kde je více stromů a celkově je ulice „zelenejší“, jsou řidiči ochotni daleko více zastavit a nakupovat.

Tady pro změnu najdeme, že zákazníci v „zelenějších“ lokalitách nakupují více a dráž proto, že očekávají vysokou kvalitu zboží. Jednoduše – kvalitní prostředí – kvalitní výrobky. Pan Werich by řekl: „Šaty dělají člověka.“ Já říkám:

Prostředí dělá business.

Nemovitosti v ulicích s vzrostlými stromy byly v průměru o 3 – 7 % vyšší.

Návštěvníci nákupních zón se stromy jsou ochotni cestovat větší vzdálenost a platit více za parkování, když jim za to na oplátku nabídneme prostředí, které vytváří příjemnou sociální i nákupní atmosféru.

Zastíněné plochy asfaltových chodníků, parkovacích stání i vozovek jsou v létě chladnější, a proto jsou odolnější ke vzniku trhlin. Co to znamená? Povrchy vydrží déle a snižují se náklady na údržbu a přestavbu.

Stromy jsou schopné zadržet nezanedbatelné množství dešťové vody, až 100 gallonů (cca 380 l). Výrazně tak mohou ulevit kanalizaci. A jak známo, výstavba i údržba kanalizace stojí nemalé prostředky, zvýšením ploch se vsakováním a množstvím stromů se tyto náklady mohou snížit.

Terénní úpravy a výsadba zeleně v městském prostředí může znamenat zvýšení cen přilehlých nemovitostí až o 40 %.

Souhrn

Dohledaných studií o benefitech zeleně ve městech je docela hodně, že? A různých benefitů taky J A to by kolegové experti na vliv dopravy na životní prostředí byli jistě schopni dohledat celou řadu studií, jak zeleň snižuje ve městech prašnost. Také zeleň zvyšuje vlhkost a zlepšuje klima v ulicích. To pociťujeme všichni na vlastní kůži každé léto. Tím také pomáhá šetřit náklady na chlazení přilehlých nemovitostí.

Samozřejmě, zeleň vyžaduje údržbu prakticky po celý rok. Věřím však, že jsem poskytla dost argumentů proto, abychom zeleň do našich měst vrátili. Do měst se stěhuje čím dál více lidí. Ať mohou ve městě žít, nejen přežívat.

I v minimálním prostoru je možné mít zeleň, v květináčích.
I v minimálním prostoru je možné mít zeleň.
Stromy na pobrezi
Dovedete si představit dovolenou u moře bez palem?

Napadají vás další benefity? Nebo máte něco proti? Napište ho do komentáře, nebo mě na email.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.