Když lidé vezmou “právo” do svých rukou

Obvykle nás média nutí uvěřit tomu, že za dopravní nehodu může vždycky řidič. Na mnoha místech ovšem lidé sami poznají, že je něco v nepořádku. Pak se snaží zatlačit na odpovědné orgány, aby situaci řešili. Každý máme právo to udělat, většina z nás, ale nad vším jen mávne rukou a postěžuje si kamarádům u piva.

Kdo se zabývá bezpečností pozemních komunikací ví, že asi ve třetině případů hraje významnou roli sama infrastruktura. Řidič se jednoduše ocitne v situaci, kdy mu není jasné, jak se má chovat, nebo ho silnice nějak překvapí. Sama jsem se o tom opět přesvědčila, když jsem pomáhala kolegům s kolizními diagramy (schématické zakreslení dopravní nehody). Úsek silnice, kde z deseti dopravních nehod jich je 8 za mokra a se smykem. Tady bude něco špatně. Ačkoli řidiči podle zákona nepřizpůsobili rychlost stavu vozovky, jen těžko mohli předpokládat, že zrovna tento úsek silnice klouže víc, než ostatní. Není to vidět!

Kde vzali právo do svých rukou

Ale to není ten hlavní důvod, proč píšu tento článek. K tomu mě inspiroval jiný kolega, když mi poslal odkaz na článek, kde obyvatelům došla trpělivost s liknavostí úřadů při řešení problematické křižovatky. A vzali tak vše do svých rukou.

K úpravě křižovatky by stačilo málo a právo by bylo vykládáno jednoznačně.
Křižovatka Regal Road a Springmout Avenue před a po “úpravě”, Regal Heights, Toronto (zdroj: http://www.cbc.ca/news/canada/toronto/dave-meslin-sidewalk-toronto-chalk-leaves-1.4427663)

Křižovatku upravili pomocí křídy a spadaného listí. Vytvořili z ní typ křižovatky, kdy každý řidič musí zastavit. Tento typ křižovatky na našich silnicích nepotkáme. Úprava se jim vskutku povedla. Zlepšili úhel křížení, zúžili jízdní pruhy. Opravdu bezpečnější řešení.

Množství odkazů, které na událost odkazují na Googlu, svědčí o tom, že dosáhli svého. Řada článků na zpravodajských webech i záznamů z televizního vysílání. Předělali dočasně křižovatku, zesměšnili úřady a přesto se nedopustili nelegálního jednání. (Není možné svévolně měnit dopravní značení, což neudělali, když použili jen křídu a listí.)

Jeden odkaz na video přidávám i já 🙂

Co říci závěrem?

Buďme otevření diskuzi. Lidé, kteří v lokalitě žijí ji znají nejlépe. Poslouchejme je, diskutujme a vytvářejme z našich měst a vesnic lepší místa k životu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.