Jak můžeme navrhovat ulice lépe?

Tento příspěvek je přesně o tom, proč tento blog píši. Věřím, že i u nás můžeme přetvářet ulice v tomto stylu a nekopírovat chyby, které řešili v USA před 50 lety i dříve. Stavěním dalších a dalších ploch pro automobily nic nevyřešíme, jen situaci zhoršíme. Evelina Ozola mi hovoří přímo ze srdce. Nemohu jinak, než toto video doporučit a mělo by se vysílat povinně všem zodpovědným osobám za tvorbu našich ulic.

Velice inspirativní video je také důkazem toho, že to jde jinak! Video je v angličtině.

 

Co se z videa dozvíte?

Přednášející Evelina Ozola hovoří o své zkušenosti s návratem života do jedné z rušných ulic v Rize. Využila znalosti a zkušenosti, které získala v Rotterdamu a navrhla změnit tvář ulice tak, aby plnila více funkcí, než jen převáděla automobilovou dopravu a poskytovala parkovací místa. Rozšířila chodníky tak, aby na nich mohly být umístěny zahrádky restaurací a kaváren či zeleň, nevrhla pruhy pro cyklisty a automobilům dovolila jezdit po sdíleném páse s tramvajemi. Samozřejmě se jedná o radikální změnu pro řadu lidí těžko představitelnou. Nicméně, jak i sama uvádí, pruhy pro cyklisty nejsou jen pruhy pro cyklisty, plocha pro kavárny není proto, aby jim zvýšila zisk. Tvorba uličního prostoru ve městech je komplexní záležitost a jde o navrácení života do těchto ulic. Celá lokalita ožije, lidé zde budou chtít i bydlet, zvýší se hodnota nemovitostí. Nejlépe to vystihuje citát Williama H. Whyta.

Ulice jsou řekami městského života, kde se setkáváme.

William H. Whyte

Já s oblibou říkám, navrhujme ulice pro lidi. Neupřednostňujme jeden druh dopravy před ostatními a nezapomínejme ani na další funkce našich ulic. Věřím, že změna možná je.

Ulice a jejich úprava v dalších článcích

S tímto videem souvisí řada článků na tomto webu. Třeba článek o rozdělení funkčních prostor, také se jedná o myšlenku, která u nás není příliš šířená. Nebo článek, že města musíme tvořit pro lidi. To je zásadní myšlenka, od které je možné vše odvodit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.