Pořídit chytré lavičky, nebo investovat jinam?

Nedávno jsem četla článek o tom, jak se množí chytré lavičky v Praze. To samo nebylo až tak zajímavé jako diskuse pod článkem.

Tato diskuse totiž byla veskrze “místotvorbácká”. Lidé zde totiž překvapivě ani příliš nekritizovali dotace, jak tomu u podobných projektů bývá, ale zaměřili se na podstatu lavičky.

Zní to trochu šíleně, podstata lavičky, já vím. Nenapadá mě však, jak to lépe vystihnout.

Jednoduše jde o to, zda dnešní lavičky dokáží plnit svou hlavní funkci. Aby se na nich dalo pohodlně sedět. Je to triviální, přesto se na to často zapomíná. Často chybí opěradla, plocha lavičky je rozdělena, aby na ní nebylo možné ležet.  Našlo by se toho více. Jistě, můžeme se odvolávat na povalování bezdomovců. Ale co třeba milenci? Ti si místo pomazlení mohou zapnout mobily a psát si přes WiFi. 🙂

Smart funkce lavičky

Co mě dále překvapilo byla reakce na zabudované Smart funkce – bezdrátové nabíjení baterie a už zmíněná WiFi. To diskutující vesměs kritizovali. A dle mého názoru oprávněně. Je nutné instalovat speciální lavičky kvůli WiFi? Nebylo by lepší i ekonomické využití stožárů veřejného osvětlení? Určitě by se snížilo riziko poškození vandaly. A má vůbec instalace veřejné WiFi v dnešní době mobilního internetu smysl? Obzvláště v Praze?

A bezdrátové nabíjení?

To mi pro změnu nepřijde jako běžná výbava většiny telefonů. A manažeři na lavičkách moc neposedí. Jasně taky občas zapomenu telefon nabít, ale vážně se bez něj neobejdeme? Potřebujeme ho nutně na procházce v parku? Já bych tam raději uvítala piknikové sestavy, šachové stolky, ruské kuželky, dětská hřiště a další zábavu. Třeba stoly na stolní tenis,  jako ten na fotce z Nového Města na Moravě.

Stůl na stolní tenis může být mnohem lepší investicí než chytré lavičky
Stůl na stolní tenis v Novém Městě na Moravě, evidentně používaný. Vyšlapaná tráva mluví sama za sebe.

A tam mimochodem mají na náměstí i šachový stolek a při naší poslední návštěvě, tam hráli dva malí kluci. Byl to krásný pohled.  Být online je skvělé pro práci, ale ne pro zábavu. Nemusíte se mnou souhlasit, ale veřejné správy by měly podporovat setkávání lidí a aktivní odpočinek. Ne vysedávání na lavičce v parku s mobilem v ruce. Zvlášť v době, kdy více než polovina dospělé populace trpí nadváhou či obezitou. A přibývá i lidí v depresi. Pobyt na vzduchu prospívá všem

Zamyšlení na závěr

Možná to vypadá, že chytré lavičky úplně zatracuji, není to tak. Jistě se najdou místa, kde mohou být užitečné a lidem pomáhat. Třeba u různých turistických cílů v přírodě, kde mohou pomoci se zorientovat či vzdělat návštěvníka. Opravdu chytrá lavička by toho měla podle mě umět mnohem více, než jen nabít telefon a zprostředkovat připojení na internet. Třeba upozornit policii, pokud na ní bude někdo ležet příliš dlouho. Mohlo by se jednat o někoho, kdo potřebuje pomoc, nebo i o bezdomovce, které tak “rádi” vyhazují. Nechci situaci s bezdomovci zjednodušovat, ani znevažovat práci policie. Ale nechci to ani rozvádět.

Schválně, co si představíte, když se řekne “lavička v parku”? Je to romantická představa z filmů a literatury? Nebo vysedávání s přáteli během dospívání? Nebo krátká pauza během procházky na občerstvení? Nebo něco jiného? Podělte se v komentářích!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.